Anne Sütü Hakkında

                    Anne sütünün proteinleri,  inek sütünden değer olarak az gibi gö­rünse de yapısı bebek için en yarayışlı yapıdadır. Anne sütündeki prote­inlerin % 9O’ı emilirken diğer besinlerle alınan proteinlerin ancak % 20- 50’si emzirilebilmektedir. Bu durumda bebeğe daha fazla protein verildi­ğini sandığımız halde bağırsaklardan emilerek bebeğin yararlanmasına sunulan miktar, anne sütünde yüksektir. Anne sütü demir ve kalsiyum yönünden zengindir. Bebeğin bu mi­nerallere olan ihtiyacı çok fazladır. Anne sütü alerji yapmaz, tuzluluk oranı azdır ve bebeğin kanında ki tuzluluk oranını ciddi derecede arttırmaz.

ANNE SÜTÜ GELİŞMEMİŞ İSE ;

                   Bazı durumlarda doğumdan hemen sonra anne sütünün gelişi başla­mamış olabilir. Bu zamana kadar bebeğin aç kalmaması için özel olarak hazırlanan şekerli su kullanılır. Şekerli suyun hazırlanışı basittir, fakat kullanılan araç ve gereçlerin temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu şekerli suyun hazırlanışı şu şekildedir ;

  • Bir çay bardağı su içine bir kesme şeker ya da bir tatlı kaşığı toz şeker katılır. Hazırlanan şekerli su kaynatılır ve vücut ısısına yakın bir ısıda ılıtılır. Daha sonra küçük bir çay bardağı ile bebeğe içirilir. Elde edilen şekerli su bebeğe biberonla da verilebilir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0
X