Hamilelikte Zararlı Alışkanlıkların Cenine Etkileri

 

         Zararlı alışkanlıkların en başlarında gelen sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımlarından bahsedebiliriz. Bugün tıbbi olarak zararı kanıtlanan içki, sigara ve uyuşturucu kullanan annelerin çocukları, bu tür alışkanlıkları olmayanlara göre biyolojik ve fiziksel sakatlıklar veya zekâ açısından gerileme gösterme eğilimindedirler.

Sigaranın Cenin Üzerindeki Etkileri ;

               Sigara içen kadınların, içmeyenlere oranla erken doğum oranı 2 kat fazladır. Düşük yapma oranı %25 daha fazladır. Bebek ağırlığı normaline göre 200 Gr. daha az, boyu da 1,5 cm daha kısadır. Bebeğin ölü doğumu ya da bir haftada ölümü normallere oranla 1/3 fazladır. Bedensel, zihinsel gelişim ve eğitim başarıları daha düşüktür. Ani bebek ölümlerinin %25’i annelerin sigara içmesine bağlanmaktadır.

Alkol Kullanımının Cenin Üzerine Etkileri ;

             Alkolün embriyoya zarar verdiği artık tüm dünyanın kabul ettiği bir bilimsel gerçektir. Washington Üniversitesi doktorlarından Anna Stern Gssguth, çocukların hayattaki uyumsuzluk ile bir çok sosyal ve psikolojik sorunlarının altında içki kullanan annelerinden kaynaklandığını ifade et­mektedir.

             Anneleri alkol bağımlısı 100 çocuk üzerinde yapılan araştırma ise insanı dehşete düşürecek sonuçlar vermektedir: Kilo ve boy olarak normallerine göre daha zayıf ve çelimsiz oluyorlar. Başta kafası olmak üzere organları normalden daha küçük oluyor. Hayatlarında çeşitli psikolojik sorunlara yakalanıyorlar. Geç konuşmaya başlıyorlar ve bazı konuşma bozuklukları yaşıyorlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0
X